Improving Local Economies

This committee deals with policies on issues such as growth management, land use, boundary adjustments, housing, transportation, economic development, and telecommunications.

Members of the 2014 committee are:

  • Chair: Bart Fischer, City Administrator, Falcon Heights
  • Vice Chair: Kelcey Klemm, City Manager, Perham
  • Chad Adams, City Manager, Albert Lea
  • Bridget Anderson, Councilmember, Wayzata
  • Ellen Bailes, Legislative Aide, St. Paul
  • Virgil Batesole, Councilmember, Alexandria
  • Kim Berggren, Director of Community Development, Brooklyn Park
  • Sasha Bergman, Government Relations Representative, Minneapolis
  • Jeff Cadwell, City Administrator, Mahnomen
  • Craig Clark, City Administrator, Worthington
  • Scott Cordes, Budget Director, St. Paul
  • Raeanne Danielowski, Mayor, Big Lake
  • Jo Emerson, Mayor, White Bear Lake
  • Mike Ericson, City Administrator, Landfall Village
  • Jenni Faulkner, Director of Community Development, Burnsville
  • Mary Gaasch, Councilmember, Lauderdale
  • Elizabeth Glidden, Councilmember, Minneapolis
  • Tom Goodwin, Councilmember, Apple Valley
  • Allan Hartkopf, Councilmember, Osseo
  • Brian Heck, City Administrator, Montgomery
  • Jon Hohenstein, Director of Community Development, Eagan
  • Gordon Hydukovich, CD Director, Planner, PA Executive Director, Fergus Falls
  • Ron Johnson, City Administrator, Cannon Falls
  • Marvin Johnson, Mayor, Independence
  • Gillette Kempf, Councilmember, Wadena
  • Katie Knutson, Government Relations Associate, St. Paul
  • Sue Larson, Councilmember, Isanti
  • Melissa Lesch, Senior Government Relations Representative, Minneapolis
  • Mark Maloney, Public Works Director, Shoreview
  • Mike Mornson, City Manager, Hopkins
  • Carol Mueller, Councilmember, Mounds View
  • David Olson, Community Economic Development Director, Lakeville
  • Loren Olson, Government Relations Representative, Minneapolis
  • Todd Olson, Government Relations Specialist, Metro Cities
  • Andru Peters, Councilmember, Lake City
  • Chelsea Petersen, Community Development Coordinator, Falcon Heights
  • Mike Reardon, Cable Communications Officer, St. Paul
  • Jake Saufley, Law Clerk, League of Minnesota Cities
  • Britt See-Benes, Administrator/Clerk/Treasurer, Aurora
  • Mary Sherry, Councilmember, Burnsville
  • Jonathan Smith, City Administrator, Frazee
  • Terry Spaeth, Sr. Administrative Analyst, Rochester
  • Josh Sprague, Councilmember, Edina
  • Matt Stemwedel, Assistant City Manager, Coon Rapids
  • Bob Streetar, Community Development Director, Oakdale
  • Charlie Vander Aarde, Government Relations Specialist, Metro Cities
  • Craig Waldron, City Administrator, Oakdale
  • Aaron Wittnebel, Mayor, Lake Park
  • Michael Wojcik, Councilmember, Rochester
  • Cheryl Youakim, Councilmember, Hopkins
  • John Young Jr., Councilmember, Hawley